niedziela, 16 października 2011

POCZTÓWKI Z POSTINDUSTRIALNEGO ZABŁOCIA (KRAKÓW)

ZABŁOCIE - PRZEZ PONAD 600 LAT PRZEMYSŁOWE ZAPLECZE KRAKOWA
Zabłocie (od - za błotem), niegdyś wieś, sprzedana w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego miastu Kazimierz, od średniowiecza port solny, następnie teren przemysłowy (huta szkła, młyn i piekarnia, fabryka mydła Śmichowskiego, "Pierwsza Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych "Rekord" Sp. z o.o.". zwana Fabryką Schindlera, fabryka kosmetyków Miraculum), obecnie obszar Krakowa w dzielnicy Podgórze, usytuowany przy Wiśle o charakterze magazynowo-przemysłowym, uznany za jeden z obszarów startegicznych rozwoju gospodarczego Krakowa: 2002 - wybudowanie Mostu Kotlarskiego łączącego Zabłocie z centrum miasta, 2010 - otwarcie oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Fabryce Schindlera, powstaje też Fabryka Klub w dawnej fabryce Miraculum, która staje się miejscem spotkań, przestrzeni koncertowych, pracowni artystystycznych oraz galeria Atropos - ale znikają one z mapy Zabłocia w imię 'celów wyższych', 2011 - otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) przy ulicy Lipowej 4, w tym roku otworzył się również Fitness Młyn na ulicy Dolnych Młynów, kameralny klub fitnessowy, podobno dla ciała i dla ducha.

Planuje się uporządkowanie terenu, w tym ciągów komunikacyjnych i bulwarów wiślanych, dostosowanie starych budynków, nawiązujących do loftowych, fabrycznych przestrzeni do potrzeb współczesnych...

Ja mam nadzieję, że to miejsce nie zostanie zdominowane przez eleganckie apartamentowce, bo jest tam jakaś dobra energia i MOC.

k.


AK




















tak powinny wyglądać parkingi



pałac romantyczny...widzicie to?



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

>